0911182890 / plastickpoprad@gmail.com

kedy sa vráti investícia za studňu ?

 
 
Úvod > Vŕtané studňe > Kedy sa vráti investícia za studňu ?
 

Kedy sa vráti investícia za studňu ?

Človek nemusí byť nadšený pestovateľ zeleniny či ovocia, aby potreboval vodu. Ak býva v rodinnom dome, minimálne musí polievať trávnik či napustiť bazén. Priemerná spotreba vody na Slovensku sa pohybuje medzi 90 až 140 litrami na osobu. Štandard bude zrejme niekde uprostred, na 110 litroch na osobu a deň.

Dnes vodárenské spoločnosti pýtajú za kubík pitnej vody priemerne 1,30 € s DPH a za kubík odpadovej vody 1,03 €s DPH. Čiže za každý kubík „štátnej“ vody, ktorá ti pretečie rozvodmi, zaplatíš 2,33 € s DPH.

Za posledných desať rokov ceny pitnej vody (vodné) narástli takmer dvojnásobne. Stočné dokonca takmer trojnásobne.

Vŕtané studne

Profesionáli s vrtnou súpravou to zvládnu rýchlo a bezbolestne. Cena za vŕtanú studňu s priemerom 200 milimeter na kľúč (vrt, plastová rúra, zasypanie špáry) sa pohybujú od 65 eur za bežný meter vrtu vyššie. Výhodou je rýchly postup prác (zvyčajne jeden-dva dni). Avšak treba vŕtať hlbšie. Ak je voda v 10 metroch, treba vŕtať aspoň o 10 metrov hlbšie, aby sa vytvoril dostatočne veľký rezervoár.

 

Výpočet návratnosti

Okrem spotreby vody na bežné potreby započítame aj spotrebu vody na polievanie trávnika s rozmermi 100 štvorcových metrov. Od novembra do marca panuje v miernom klimatickom pásme u tráv vegetačný pokoj, takže nezavlažujeme. Pri priemerných 120 dňoch vegetačného obdobia je spotreba vody asi 360 litrov na štvorcový meter trávnika. Pre modelový trávnik s rozmermi 100 metrov štvorcových to znamená 36 kubíkov vody a 83,88 eura za rok ako daň zo zelenej trávy.

Tradičná rodina s 2 deťmi za vodné a stočné pri súčasných cenách (slovenský priemer 2,33 eura za kubík) zaplatia za rok 352,70 eura (a to ešte počítame s troma týždňami dovolenky, keď vodu doma nebudú míňať).

Zanedbáme aj ovocnú a zeleninovú záhradu. Len pre zaujímavosť, zákrpok jablone odparí počas vegetačného obdobia až 3,5 kubíka vody. Voda sa však vyparuje aj z okolitej pôdy, nielen zo samotnej rastliny – zvyčajne ďalších 20 až 40 %. Celková potreba vody pri ovocných stromoch je približne 400 – 700 litrov  a pri zelenine 200 až 500 litrov na štvorcový meter záhrady. Všetko samozrejme závisí od lokality, počasia v danom roku a pestovaných odrôd.

Modelová rodina bez studne teda na vodu minie priemerne 436,58 eura ročne. 10 metrov pod ich pozemkom sa nachádza voda. Ako by sa zmenila situácia, ak by sa ju rozhodli využiť a voda by bola nezávadná?

Návratnosť vŕtanej studne

Náklady na vŕtanú studňu sme pri vrte hlbokom 30 metrov a priemeru rúry 200 milimetrov prepočítali na 2000 eur (samotné vŕtanie) + 1150 eur za dodatočnú kvalitnú techniku (frekvenčný menič, tlaková nádoba, šachta na vŕtanú studňu, rozvody, čerpadlo) a zapojenie. Spolu teda  3150 eur. Ak by modelová rodinka využila príležitosť, mohli by sa im náklady vrátiť ani nie za šesť a pol roka. Za predpokladu, že sa ceny udržia na súčasnej úrovni.